Як виростити моркву
Морква, втім, як і картопля, обов'язково вирощується навіть на невеликій присадибній ділянці та заслужено вважається однією з найпопулярніших овочевих культур.
Вирощування моркви — це досить складний процес, оскільки овоч надзвичайно вимогливий до умов посадки та догляду. Основний спосіб відтворення — оброблення у відкритому ґрунті, який готують із осені способом глибокого запалення з внесенням перегною або добрив.
Читати далі →
Підготовка ґрунту
Для отримання гарного врожаю моркви важливо пам'ятати, що культура воліє рости на супячних або середньосуглінистих ґрунтах, які мають родючість і певну крихкість. Кислотність ґрунту має мати нейтральну позначку, це приблизно 6-7 Ph.
Важливим чинником у обробленні культури є сівообіг. На одному й тому ж місці настійно не рекомендується висаджувати насіння щороку, а також після таких овочевих культур, як-от кріп, пастернак і фенхель. Гарними попередниками для моркви вважаються капуста, томати, картопля, а також зернові та бобові культури.
Вирощування різних сортів моркви монокультурою спричиняє появу таких захворювань і шкідників, як морквяна муха, нематоди й альтернаріоз. Саме з цієї причини рекомендується висівати насіння на одному й тому ж місці з перервою три роки.
Терміни посадки та цільове використання
Посадка моркви в відкритий ґрунт істотно залежить від цільового призначення. Зараз здобув популярність поняття здорового харчування, і в цьому важливу роль відводять овочам. Тому багато городників стали вирощувати пучкову моркву, яка передбачає підзимовий посів насіння у відкритому ґрунті. Такий метод агротехніки сприяє яровізації насіння в ґрунті взимку.
З настанням весняного тепла насіжений матеріал починає свій інтенсивний ріст. Готову пучкову моркву отримують набагато раніше (на два тижні) від основного врожаю культури. Така морква не придатна для зимового зберігання, але є чудовим джерелом вітамінів на початку літа.
Для зимового зберігання посів моркви виробляють навесні, коли температура повітря підвищиться до +8 °C. У будь-якому разі це ранні терміни (у середині березня — на початку квітня), коли земля ще наповнена вологою талих сніданків, та й дощів у цей період випадає чимало.
Наявність вологи в ґрунті під час саджання посівного матеріалу є визначальним чинником схожості.
Перш ніж розпочати посів насіння матеріалу моркви, необхідно підготувати його до цього процесу.
Готуємо насіння до посадки
Як виростити моркву на своєму городі? Скористайтеся однією з невеликих хитростей побутових овочеводів. Є п'ять способів приготування посадкового матеріалу до посіву. Кожен городник має право вибрати той спосіб, який йому прийнятніший.
Найбільш поширеним вважається замочування насіного матеріалу на добу в теплій воді або розчині марганцовки. Після чого насіння промивають і поміщають у морозильну камеру, у такий спосіб виробляючи їх загартування.
Але й кілька інших наявних способів не менш ефективні, наприклад, занурення мішечка з насінням в підігріту до +50 °C воду на 20 хвилин, а потім зміна гарячої води на холодну. Також ефективно барботування (насичення киснем) посівного матеріалу. У домашніх умовах можна використовувати маленький компресор для акваріума. Крім цього, популярне застосування стимуляторів росту. Також гарні результати дає метод приміщення насіння в ґрунт у мішечку на 10 днів.
Способи посадки моркви
Через занадто маленькі розміри насіння моркви городники виготовляються, як найбільш економно й ефективно висіяти насіння культури. Дійсно, прямий посів насінного матеріалу занадто неекономний, виникає складність у регулюванні рівномірного розміщення насіння в землі.
Можна самостійно наклеїти насіння на туалетний папір і в такий спосіб уникнути стомливого прорізування відходів.
Дуже ефективні в посадці дразоване насіння в живильній оболонці. Вони великі та легко висіваються. Крім того, в оболонці містяться поживні речовини, що стимулюють проростання. Догляд за такими посівами набагато простіший, ніж у разі першого способу посадки. Дратоване насіння трохи дорожче, але норма висівання та витрати праці, закладені під час їх оброблення, набагато менша й ефективніша.
Рекомендуємо ще один прийнятний варіант висаджування насіння — змішування з мокрим піском на кілька діб. За цей період насіння насититься вологою, і витрата під час саджання буде невеликою.
Догляд за культурою
Якщо були дотримані всі необхідні умови агротехніки оброблення рослин, а саме: оптимальна температура ґрунту та повітря, достатні освітлені грядки, волога земля, то приблизно за 12-15 днів ви виявите появу зеленої порослі моркви.
Прорізування виробляють за наявності 3-4 листочків. Якщо цього не зробити вчасно, то великих коренеплодів Вам не отримати, вони виростуть дрібними та покрученими.
Важливим чинником успіху є прополка, вона дає змогу зберегти вологу в ґрунті та усунути шкідливі бур'яни, які уповільнюють ріст культури. Постійно підтримують вологість ґрунту, поливання має бути помірним, але частим.
Вирощування моркви в теплиці
Якщо Вас цікавить, як вирощувати моркву в теплиці, то насамперед необхідно ознайомитися з вимогами агротехніки. У тепличних умовах оброблення культури використовують рядковий спосіб посадки.
Глибина посіву насіння не більш ніж 2 см, відстань між рядами 15 см.
Теплічна морква дуже вимоглива до ґрунту, від якої багато в чому залежить врожайність культури. Оптимальним стане супесчаний ґрунт, що вимагає в теплиці якісного передпосувного оброблення.
Морква, вирощена в жовтогарячому жовтогарячому стані, має не дуже гарну легкість, тому її більше використовують на пучкову продукцію. Крім того, вона схильна до нападу шкідників і хвороб. Найвагою ворогом теплої моркви вважається ведмедик, велика шкоду рослинам і коренеплодам завдають голі слизни та моль.