Пастернак зі щільною, соковитою, ароматною м'якоттю «Петрик» містить життєво важливі вітаміни (В1, В2, С), цукру — до 11%, сухої речовини — приблизно 20%, високий відсоток пектину. Має лікувальні властивості, використовується в дієтичному харчуванні. У довжину коренеплод досягає 25-30 см, у діаметрі — 5-6 см. Конусоподібний коренеплод із сіро-білою м'якоттю є спецією, використовується у свіжому та переробленому
Високоякісне насіння цибулі «Мавка» — це гарантовано високий урожай (30-37 т/га) і чудова якість цибулин. У українського сорту, який виведений у Інституті Овочеводства та Бахчеводства (ІОС НААН), прекрасна легкість. Зберігання врожаю тривале, до 6-7 місяців.
Салатний тип цибулі характеризується напівгострим смаком (луковиці трохи солодкі), червоним забарвленням (біла соковита луска з фіолетовим епідермісом, зовнішні лусочки фіолетово-червоні). Зовнішня луска щільна, є гарним захистом під час зберігання. Цибуля «Мавка» досить велика, соковита, хрумка має дуже товсті лусочки. Маса досягає 100-150 г. Форма цибулі плоска/кругло-плоска.
Сорт «Мавка» виведений для вирощування в Лісостепі, дає непогані врожай у Степі та Полісі. Дозріває сорт за 102-114 днів, є середньоспеченим, вирощується з насіння за один сезон.
В Україні напівгострий лук із насіння вирощується вельми успішно. Важливим моментом є вибір насіння та його передпосувна обробка. Найчастіше чернушку (так інакше називають насіння) замочують у розчині марганцовки впродовж 10-15 хвилин і промивають у чистій воді, дають просохнути, після чого відразу ж садять у підготовлений до посадки ґрунт.
До типів ґрунту для вирощування цибулі «Мавка» немає великих вимог, як і будь-який інший сорт, він може культивуватися на будь-яких різновидах ґрунтів з однією лише умовою — кислотність не має бути нижчою від позначки pH 5,5 (можна вище, але не більш pH 7,5).
Насіння репчастої цибулі треба садити з урахуванням способу вирощування. Наприклад, під час крапельного зрошення вибирають широкосмугову схему, з використанням двох трубок на одній смузі та відстанню між ними 45 см. Також вирощують лук «Мавка» на грядках, наприклад, у чотири ряди, з міжряджаннями 25 см, з відстанню між грядками 50 см.
Висока якість врожаю (вирівнювання цибулин і їх маса) залежить від щільності посіву, чим точніша відстань між рослинами, тим менша деформована репчаста цибуля.
Розсада — один із перевірених і надійних способів отримання ранньої товарної продукції. Лук дозріває на 2-3 тижні швидше. Розсад вирощується приблизно 50 днів, до цього часу паростки зміцнюються, нарощують перо (по 2-4 листки) і досягають заввишки 15 см. Розсадку можна виростити в теплиці, де легко підтримувати оптимальний температурний режим, поливання та освітлення.
Прямий посів насіння сорту «Мавка» у відкритий ґрунт здійснюється дуже рано навесні. Гарбузи, підготовлені з осені, до початку сівання бажано укрити плівкою, щоб земля швидше прогрілася. Сіють насіння в пробиті борозенки, пролиті гарячою водою. Після посадки на грядки повертають плівку та залишають її до появи сходів, потім прибирають.
Основні характеристики лука «Мавка»:
• Середньоспелість;
• Вегетаційний період — 102-114 днів;
• Тип лука: салатний, середньогострий;
• Маса цибулини — 100-150 г;
• Толерантний до хвороб сорт;
• Округла й округло-плоска форма цибулини;
• Фарбування: червоно-фіолетове (біла м'якоть і фіолетовий епідерміс);
• Зовнішні лусочки червоно-фіолетові;
• Концентрація сухої речовини — 12-13%;
• Урожай: 30-37 т/га;
• Зберігаєність цибулин висока;
• Легкість — 6-7 місяців.